Language version


Nejmenší v Evropě

leden 2008
Přednášková místnost muzea
Cyklus přednášek


Ve znamení osmiček

únor, březen, září, říjen
Přednášková místnost muzea
Přednáškový cyklus


Hvězdicová jízda

vozu Aero 50 Dynamik Pardubickým krajem
10. - 13. června 2008


Sodomkovo VM 2008

6. - 8. června 2008
Sodomka a vozy Aero
včetně představení a hvězdicové jízdy Aera 50 Dynamik


Konec prázdnin na muzejním dvorku

25. – 29. srpna
Cyklus loutkových představení


Letní příměstský tábor

25. - 29. srpna
Tentokrát ze života starých Slovanů.


Okolo světa

listopad 2008
Přednášková místnost muzea
V. ročník cestovatelského festivalu Okolo světa


Vánoční jarmark

8. - 12. prosince 20088
Přednášková místnost muzeaV. ročník cestovatelského festivalu Okolo světa


Věnováno stému výročí narození choceňského cestovatele po Africe


Ladislava Kořínka-Broma


24.11. – 28.11.2008
přednášková místnost muzea

Začátky přednášek vždy v 18:00 hod. Vstupné 25,- Kč.


Petr Horký
Maledivy - velké divy!

Pondělí 24.11.
Petr Horký bude vyprávět o poznatcích, které přinesl sedm let trvající projekt, který měl za cíl dostat se na místa, kam je „cizím vstup zakázán“ – do severního teritoria Malediv.

Jako prvním cizincům v historii byl účastníkům projektu povolen vstup do oblastí, kam se cizinec jen tak nedostane. Natočili zde unikátní pětidílný cestopisný dokument, který ukazuje Maledivy takové, jaké jsou a ne takové, jak je známe z katalogů cestovních kanceláří. Součástí projektu byla také potápěčská expedice Tajné vraky, která objevila dvě potopené lodi právě v nejsevernější části této malé republiky.
Petr Horký
Cestovatel, režisér, moderátor, natočil 30 dokumentů v přibližně 50 zemích světa. Spolu s Miroslavem Náplavou založil sdružení Camera incognita. Spolupracoval s A. C. Clarkem, R. Messnerem, T. Heyerdalem, E. Hillarym, E. von Dänikenem, M. Zikmundem, americkými i ruskými astronauty aj. Natočil mimo jiné 21dílný cyklus „Neznámá země“, který nyní přepisuje do knižní podoby. Spolu s M. Zikmundem a M. Náplavou napsal cestopis ze Srí Lanky „Sloni žijí do sta let“, který se stal bestsellerem. Jeho filmy vysílá ČT, Max 1 a Spektrum.


Petr Kaleta
Malawi – Mosambik: Cesta do srdce Afriky

Úterý 25.11.
23 dnů strávených ve dvou státech východní Afriky. 23 dnů zajímavých zážitků.
Navštivte spolu s Petrem Kaletou Malawi, rozkládající se na březích stejnojmenného jezera a Mosambik, který má více než symbolicky ve svém státním znaku motyku a kalašnikov.


Africký večer k poctě Ladislava Kořínka-Broma
Hynek Adámek


Etiopští pastevci - na rozhraní civilizací

Středa 26.11.

Tsamajové - pastevecký kmen na jihu Etiopie se snaží uchovat si svoji identitu a své zvyky, což se jim i přes silný tlak státu zatím daří. Otázka je jak dlouho.
RNDr. Hynek Adámek /1962
Geograf, publicista a fotograf.
Absolvent Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, obor fyzická geografie. Publikuje od roku 1993. Účastník české expedice Živá Afrika do rovníkové a západní Afriky v roce 1994. Spoluautor stejnojmenné publikace (1996 - společně s J. Hanzelkou a M. Zikmundem). V roce 2000 mu vychází knížka Čas je dar Afriky – Etiopie (společně s Pavlem Mikešem) a v roce 2003 vydává s Jakubem Havlem knihu Island - soulad protikladů. Od roku 2003 je externím redaktorem National Geographic Česko. Během letní antarktické sezóny 2004/2005 byl členem týmu, který na ostrově Jamese Rosse vybudoval první českou vědeckou stanici na tomto kontinentu – stanici Johanna Gregora Mendela.
Promítání filmu L. Kořínka Doktor Livingstone, že ano – česká premiéra
Africké rytmy – vystoupení Papise Nyasse. Bubeník a tanečník z Gambie. V Praze žije od roku 1996 a vystupuje jako bubeník a perkusionista s různými projekty jak sólově, tak s jinými bubeníky a tanečnicemi. Kromě vystupování vyučuje africký tanec a západoafrické rytmy na djembe.


Barbora Literová
Divočina jménem Camargue

Čtvrtek 27.11.

Na rozloze 140 tisíc hektarů naplavené země v deltě řeky Rhony se nachází národní park, plný přírodních kanálů, ostrovů, lagun, lesů . Právě zde v jižní Francii, kde se řeka Rhona vlévá do Středozemního moře najdeme jedno z poslední míst pro útočiště černých býků, polodivokých bílých koní a narůžovělých plameňáků. Besedu budou doprovázet unikátní fotografie Petra Slavíka.
Barbora Literová /1979
Absolventka Anglo-American College, obor politologie a sociologie. Od roku 1998 působí ve vydavatelství Czech Press Group, a.s., které mimo jiné vydává také geografický magazín KOKTEJL. Během té doby vystřídala několik pracovních pozic, od asistentky vydavatele a tlumočnice po šéfredaktorku několika periodik – lifestylového magazínu Kleopatra, edici Koktejl Special, Koktejl Extra až po magazín KOKTEJL. Camargue navštívila spolu se svým partnerem, fotografem divočiny, Petrem Slavíkem. Besedu budou doprovázet jeho unikátní fotografie.


Martin Loew
Bajkal – klenot v srdci Sibiře

Pátek 28.11.
Martin Loew navštívil modrou perlu Sibiře již devětkrát a proto ve své přednášce seznámí posluchače nejenom s plavbou přes nejhlubší jezero světa, ale zavede je i do města Irkutsk, na ostrov Olchon či do buddhistického kláštera u burjatského Ulan Ude.
Martin Loew /1974
Vystudoval biofyziku na MFF UK v Praze, ale raději než vědeckým bádáním naplňuje svůj život cestováním s očima otevřenýma a s fotoaparátem v ruce. O poznatky, dojmy a zážitky z cest se pak doma dělím s diváky svých cestovatelských diashow. Vedle mnoha evropských zemí procestoval téměř celé jihoamerické Andy od rovníku až po Ohňovou zemi v Patagonii, africké Maroko, Turecko, Thajsko i další země. Poslední dobou však propadl kouzlu ruské Sibiře, kam pravidelně jezdí i jako průvodce cestovní kanceláře s českými turisty.

Otevírací doba muzea
Po zavřeno
Út - Pá 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
So - Ne 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00

© Matyáš Hájek - www.designhajek.cz

Sáčky do vysavače Půjčovna karavanů
Šemberova 125/I
566 01 Vysoké Mýto
muzeum@muzeum.myto.cz
tel.: 465 461 950