2. ročník festivalu historické techniky Kujebácké rotování

Ani na letošním festivalu, který se uskuteční v rámci týdenní akce Otevřená muzea a galerie Pardubického kraje, samozřejmě nesmí chybět spalovací a elektrické stabiláky, které budou pohánět šrotovníky, pilu na kov lis na slámu nebo cirkulárky, a dokonce i mlátička na obilí poháněná traktorem! Bez zajímavost není, že na akci kromě řady sběratelů spolupracuje Technické muzeum v Brně, Muzeum Blanenska nebo Muzeum starých strojů Žamberk.
Letos ke zmíněným strojům přibudou nejen další motory, ale festival obohatí i traktory a jiné výrobky slavné firmy Svoboda Kosmonosy u Mladé Boleslavi. Firmu svého dědečka bude prezentovat panelovou výstavou Josef Petr a představu o výrobcích doplní i dva pojízdné elektromotory a dvě domácí pračky téže značky.
Rozmanitý program zaměřený na historické stroje se odehraje od 9:30 do 16:45 hodin na vysokomýtském náměstí Přemysla Otakara II.
Letošní ročník ročník počítá ovšem i s dětmi. Věříme, že zvídavou dětskou duši zaujmou modely parních strojků, modely vakuového motoru pohánějícího malý dětský kolotoč, ale také plechové mechanické hračky firmy KOVAP. Vaše děti si s nimi nehrají? Na festivalu jim tuto možnost nabídneme. A nejen to. Připraveny pro ně jsou i hry a soutěže za drobné i hodnotnější ceny a u složitějších z nich se mohou zapojit i rodiče.

Program:

9:30 zahájení

9:35 až 10:30 představení motorových lokomobil (tzv. stabiláků) a ukázky nastartování, představení poháněných hospodářských, zemědělských a dílenských strojů

10:30 až 10:45 vystoupení Četnické pátrací stanice Pardubice

10:45 až 11:30 ukázky výrobků firmy Svoboda Kosmonosy, startování a jízda traktorů Svoboda

11:30 až 11:45 ukázky modelů parních strojů, vakuových motorů a mechanických plechových hraček firmy KOVAP

12:30 až 13:00 představení elektrických lokomobil (povozných elektromotorů) a jimi poháněných hospodářských, zemědělských a dílenských strojů

13:00 až 14:00 ukázky výrobků firmy Svoboda Kosmonosy, startování a jízda traktorů Svoboda

14:00 až 14:15 ploché řemeny – praktická ukázka vyrovnání řemenic, nasazení řemene a jeho mazání; vysvětlení, proč nespadne

14:15 až 14:30 Četnická pátrací stanice Pardubice zjišťuje kdo, co a kde u motorových lokomobil zase provedl

14:30 až 15:15 zajímavosti a unikáty motorových a elektrických lokomobil

15:15 až 16:00 ukázky modelů parních strojů, vakuových motorů a mechanických plechových hraček firmy KOVAP