Dny evropského dědictví s muzeem

I v letošním roce proběhnou tradiční Dny evropského dědictví a v jejich rámci budou návštěvníkům zdarma zpřístupněny všechny objekty vysokomýtského muzea. Připraveny jsou i komentované prohlídky končící výstavy Hrom do pedálu! a vycházka Po stopách židovských spoluobčanů.

Zájemci o výstavu Hrom do pedálu!, kteří ji nestihli navštívit, mají v září poslední možnost. Výstava, která končí 25. září a návštěvníky zavádí k počátkům cyklistiky v našem regionu, je jedinečná z několika důvodů. Tím hlavním je skutečnost, že jsou na jednom místě k vidění historická vysoká kola ze všech muzeí Pardubického kraje. Takto reprezentativní soubor unikátních velocipedů ještě niky nebyl vystavován pohromadě a s největší pravděpodobností se tak opět dlouhé roky nestane. V rámci Dnů evropského dědictví v neděli 11. září jsou navíc připraveny komentované prohlídky i ukázky jízdy na vysokém kole. Navíc každý, kdo v tento den přijde, bude mít možnost si vyrobit malý suvenýr v podobě historického bicyklu.

Netradiční bude i vycházka Po stopách židovských spoluobčanů, spojená s prací i vzděláním. Při ní mohou zúčastnění přiložit ruku k dílu a vyčistit již dříve položené kameny zmizelých a zároveň se u toho dozvědět informace o historii členů místních židovských rodin a jejich osudech. Rovněž se zmíní i příběhy židovských rodin, kterým budou kameny zmizelých položeny v příštím roce a postupně i v letech následujících. Vycházka je zároveň vzpomínkou na události před 80 let, kdy došlo k zahájení transportů našich židovských sousedů do koncentračních táborů v prosinci 1942.

Hrom do pedálu! - komentované prohlídky
od 13 do 17 hodin - začátky vždy v celou hodinu
Šemberův dům čp. 125

Po stopách židovských spoluobčanů - vycházka s výkladem