Duhový poklad z Loučné - představení knihy

…aneb sláva pstruhů vysokomýtských. To je název i podtitul nové knihy, kterou vydává Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a kterou slavnostně představí 24. března.

Pstruzi a Vysoké Mýto jedno jsou. Je to symbióza a pouto. Pouto přetrvávající po staletí. Lidé se odpradávna o řeku starali, vysazovali nový plůdek, dávali pozor, aby nebyla bezhlavě plundrována. Řeka jim to vracela bohatou snůškou těch nejlepších pstruhů, kterými se místní mohli chlubit i za hranicemi svého města a kterými mohli obdarovat ty nejváženější hosty. Příběh vysokomýtských pstruhů plynul v čase stejně, jako plynula křišťálově čistá voda řeky Loučné. Pstruzi v průběhu věků dopluli na stoly králů, císařů a prezidentů, ale i k obyčejným měšťanům i na stoly pytláků. To vše je velký příběh, který stojí za zaznamenání.

Kniha na 140 stranách popisuje historická fakta  a vedle toho líčí mnoho příběhů, které mají souvislost s vysokomýtskými pstruhy. Čtenář se doví, jak to bylo s chytáním ryb na Loučné ve středověku i s pravidelným dodáváním pstruhů na stoly českých králů a královen. Zjistí, jaká pravidla rybolovu se ustálila na Loučné v 19. století, jakou úlohu v chovu pstruhů hráli místní mlynáři nebo jak velkým problémem bylo pytláctví. Zajímavostí je v knize skutečně celá řada. Vždyť kdo ví, že mezi první rybáře - hosty patřil v 80. letech 19. století Tomáš Garrigue Masaryk? Kdo ví, že s výjimkou Gustava Husáka a Václava Havla konzumovali vysokomýtské pstruhy všichni českoslovenští prezidenti? A bez zajímavosti ani není, že po roce 1945 byli v Mýtě na rybách jak američtí, tak sovětští špioni. A co by to bylo za vyprávění o legendárních pstruzích z Mýta, kdyby nebyl zmíněn herec Jan Werich, který do našeho města jezdil rybařit již od roku 1934 a vodám Loučné byl věrný dalších třicet let.

Kniha Duhový poklad z Loučné aneb sláva pstruhů vysokomýtských bude slavnostně představena ve čtvrtek 24. března v prostorách Muzea českého karosářství. O knize bude vyprávět její autor Jiří Junek, o hudební doprovod s melodiemi písní Voskovce a Wericha se postará Dechový kvartet ZUŠ Vysoké Mýto.