Ertéóčkem za Schmoranzem

Výlet nemůže začít jinde než ve Slatiňanech. Zde totiž František Schmoranz prožil většinu svého života a toto městečko dodnes nese jeho výraznou stopu. Podílel se na novogotických úpravách zdejšího zámku a podle jeho projektu byl na konci 19. století přestavěn zdejší kostel sv. Martina, který se zámkem propojil visutou chodbou. Všechny tyto stavby si prohlédneme a naše další cesta povede do Chrudimi.

I Chrudim dodnes nese výrazný Schmoranzův rukopis. V tomto městě působil jako městský stavitel, takže počet jeho realizací tu přesahuje stovku. My si prohlédneme dvě jeho stavby – kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde provedl, podobně jako ve Vysokém Mýtě, rozsáhlou regotizaci, a nedalekou budovu bývalého reálného gymnázia.

Výlet zakončíme v Pardubicích, kde vystoupáme na tamní nejvýraznější historickou dominantu – Zelenou bránu. Tato památka unikla díky Františku Schmoranzovi demolici a sám architekt se následně podílel na jejích stavebních úpravách. Nedaleko od brány pak stojí budova bývalého reálného gymnázia, kde dnes sídlí krajský úřad. I k ní povedou naše kroky a náš výlet u ní zakončíme.

Itinerář výletu
12:30 – odjezd z Vysokého Mýta (od Šemberova divadla)
13:30 – komentovaná prohlídka zámku Slatiňany
14:15 – prohlídka kostela sv. Martina ve Slatiňanech, provede nás pravnučka Fr. Schmoranze
15:15 – komentovaná prohlídka kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi
15:45 – pěší přesun k budově základní školy na Školním náměstí v Chrudimi
16:30 – návštěva Zelené brány s krátkým povídáním historika Východočeského muzea
17:15 – pěší přesun k budově bývalé reálné školy
Cca 18:30 – návrat do VM

Upozorňujeme případné zájemce, že kapacita míst v autobusu je již vyčerpána.

Cena výletu je 200,- Kč/osoba a je nutno se zaregistrovat předem, neboť počet míst v autobusu je omezen.