Hrom do pedálu! K počátkům cyklistiky (nejenom) v Pardubickém kraji

Informace:

Ke kořenům cyklistiky nás zavede nová výstava v regionálním muzeu.

Když v roce 1817 vynalezl bádenský lesmistr Karl Drais  odrážedlo, odstartoval tím éru jízdního kola, která trvá až do dnešních dnů. Než se ale lidstvo dopracovalo ke kolům s karbonovými rámy a mnohastupňovými převodovkami, bylo nutné ujít řádný kus inovátorské cesty. Na jejím samém počátku stála velmi nepohodlná kola vyrobená z železa a dřeva a opatřená pedály jen na předním kole. A aby jezdec ujel co nejvíce metrů na jedno šlápnutí, tak se přední kola stále zvětšovala. A právě do tohoto období nás zavede výstava vysokomýtských muzejníků.

Ti podnikli průzkum po muzeích Pardubického kraje a pečlivě zmapovali, kde se nachází starobylé velocipedy ze 70. a 80. let 19. století. A našli jich úctyhodných 24 kusů. Ty budou nyní poprvé k vidění na jednom místě a návštěvník se tak přenese do romantických časů našich prapradědů, kteří se s entuziazmem vrhali do objevování krás cyklistiky v našem kraji. Výstava se vedle toho zaměřuje na další fenomén, a to na vznik organizované cyklistiky a zakládání prvních klubů. Vždyť jenom do roku 1914 vzniklo v regionu Pardubického kraje téměř 30 spolků sdružujících velocipedisty. A dokonce pět z nich fungovalo v romantickém období vysokých kol, to znamená v 80. letech 19. století. Výstava tak odkryje mnohé zajímavosti. Např. se dozvíme, kdo vyrobil první kolo ve Vysokém Mýtě, zjistíme, že závodní cyklistická dráha stála v Pardubicích již od roku 1890, nebo že předsedou litomyšlských velocipedistů byl malíř a humorista Quido Šimek. Vedle toho návštěvník najde informace technického rázu, a to například jak vysoko seděl jezdec na vysokém kole, jak obtížné bylo vysoké kolo rozjet, naskočit na něj a rozjet se, nebo jaké pomůcky se používaly proti rozzuřeným psům a nezbedným dětem, kteří v počátečních dobách cyklistům ztrpčovali život. A kdo bude chtít, jistě si rád vyzkouší trenažér vysokého kola.

Výstava, která potrvá od 5. dubna do 25. září, bude zahájena v neděli 3. dubna vernisáží od 14. hodin. V jejím rámci se návštěvníci dočkají několika zajímavých věcí. Jednak to bude závod vysokých jízdních kol „Na jednu mejtskou míli“ a zároveň koncert v Muzeu českého karosářství. Na něm se představí dětský symfonický orchestr Harmonia Iuvenis z místní základní umělecké školy. Koncert tohoto tělesa mezi historickými automobily bude jistě netradičním zážitkem.

Vernisáž výstavy, která se uskuteční 3. 4. 2022 bude mít několik částí.

14 hod. Závody vysokých kol „Na jednu mejtskou míli“ – náměstí Přemysla Otakara II.

14.15 – Koncert dětského symfonického orchestru Harmonia Iuvenis – Muzeum českého karosářství

15.00 – Komentovaná prohlídka výstavy – Šemberův dům