Koncert: Štěpán Rak - S kytarou okolo světa

Od roku 2004 se zájemci o cestování a daleké kraje scházeli vždy poslední týden v listopadu ve vysokomýtském muzeu na malém cestovatelském festivalu Okolo světa. Po osmnácti ročnících se organizátoři rozhodli festival ukončit. Symbolickou tečku za mnohaletým putováním učiní koncert známého českého kytaristy Štěpána Raka.

Za téměř dvacet let trvání festivalu přijeli do Vysokého Mýta mnozí cestovatelé a obrazně jsme navštívili všechny kontinenty a na nich turisticky významné destinace i ty nejzapadlejší kouty mimo civilizaci.  Téměř stovka přednášejících sebou vždy do Vysokého Mýta přivezla skutečný závan velkého světa. Ivan Orel nás vzal na plavbu kolem světa na replice Magallanesovy plachetnice, Richard Jaroněk mezi žraloky u břehů jižní Afriky, s Pavlínou Brzákovou jsme poznávali kulturu sibiřských Evenků, s Josefem Formánkem a prsatým mužem prošli daleký Siberut…a tak bychom mohli pokračovat.

Doba ovšem pokročila. Vznikly nové, mnohem větší a profesionální festivaly, kterým lze jen stěží konkurovat. Cestování se rovněž stalo podstatně dostupnějším a jaksi méně vzácným. Televize a internet jsou zahlceny nepřeberným množstvím pořadů a reportáží popisujících vzdálené země a mnohá dobrodružství lidí, kteří se vydali do dálek. To jsou jen některé z důvodů, proč malý cestovatelský festival Okolo světa ve Vysokém Mýtě končí. Ovšem neznamená to, že se cestopisné přednášky již v muzeu organizovat nebudou. Jen jich bude možná o něco méně a budou rozvrženy do celého roku.

Jako poděkování všem milovníkům cestovaní za předchozí osmnáctiletou přízeň připravilo muzeum koncert Štěpána Raka, který díky své bravurní hře na kytaru navštívil hezkou řádku zemí. V nich našel mnohé hudební inspirace, které zakomponoval do svých skladeb. Celé pásmo je provázeno slovem Štěpána Raka o jeho zážitcích na cestách světem s kytarou v ruce.

Koncert se uskuteční v netradičním prostředí Muzea českého karosářství…konec konců, cestovaní a auta spolu také souvisí.