Lucemburské opráski - prodlouženy do 22. 11.

Jak Lucemburkové vyváděli v Českých zemích a co po nich zůstalo? Nevšední výstava, která přiblíží dějiny lucemburského rodu trochu jinak – pohledem zábavného komiksu s názvem Opráski s českí historje. Šestice lucemburských panovníků od Karla IV. po Jošta se představí atraktivní formou v podobě svérázných kreseb a gagů.

Co se skrývá za komiksem s takto zvláštním názvem? Naivní, až schematické kresby spolu se stylizovaným pravopisně chybným projevem dotvářejí ráz komiksu, v němž tajemný autor Jaz glosuje historické události s nebývalou břitkostí a suchým humorem. Žádnému jeho obrázku (oprásku) nechybí vtipná pointa, často však od čtenáře vyžadují všímavost a všeobecný rozhled. Komiks si nejprve získal velkou popularitu v prostředí internetu na Facebooku, záhy začal vycházet s úspěchem i knižně. Teď se dočká i vlastní výstavy.

Jazovy komiksy se zabývají celou českou historií od praotce Čecha až po nedávné dějiny, na výstavě jsou ale k vidění komiksy právě z doby lucemburské. Některé lidé znají z internetu nebo z knížek, některé Jaz vytvořil speciálně pro tuto výstavu.  Panely s komiksovými výjevy doplní i archeologické nálezy z tohoto období ze sbírek muzea.