Muzejní noc

I v letošním roce proběhne tradiční festival muzejních nocí. Opět se k němu připojí vysokomýtské muzeu, které pro návštěvníky otevře ve večerních a nočních hodinách všechny své expozice. Vedle toho muzejníci představí některé technické exponáty v pohybu.

Muzejní noc se uskuteční 27. května a začne v 18 hodin. V jejím rámci budou zdarma otevřeny všechny výstavní prostory, tzn. Muzeum českého karosářství, expozice v Šemberově domě i celý Barokní areál ve Vraclavi. V těchto prostorách budou navíc v každou celou hodinu probíhat komentované prohlídky muzejních kurátorů. Letošní muzejní noc pak zpestří zkouška provozuschopnosti muzejní techniky. Vysokomýtské muzeu totiž disponuje celou řadou funkčních exponátů, které je nutné jednou za čas vyzkoušet a rozpohybovat, aby jejich mechanické části dlouhodobou odstávkou neutrpěly. Příchozí tak na muzejním dvorku v Šemberově domě uvidí v chodu stabilní motor, šrotovník, mlátičku i lis na slámu, lištovou sekačku Stratílek, hasičské stříkačky značky Stratílek, ale i jemnější mechaniku jako je například gramofon či ruční promítačka. V Šemberově ulici pak bude připraven funkční automobil Tatra 613. Kdo se bude chtít zdržet a vychutnat si atmosféru muzejní noci, pro něho je připraveno v dvorním traktu Šemberova domu ohniště s možností opečení špekáčků.