Přiblížil se vánoční čas

Proměny předvánočního a vánočního období od poloviny 19. století až do doby nedávné představí výstava v prostorách muzea.

Na úvod výstavy si návštěvníci budou moci pohlédnout světnici venkovské usedlosti se svátečním stolem připraveným k zasednutí ke štědrovečerní hostině.  Vystaveny budou i všechny čtyři varianty betlémů: od klasického vánočního a tříkrálového, přes méně známé dvě závěrečné verze – hromniční a postní. Autorem celé série je ústeckoorlický betlémář Jiří Knapovský. Další část výstavy představí sváteční jídelnu první a druhé poloviny 20. století. Milovníci kulinářského umění zde naleznou i několik dobových kuchařek a rozličné kuchyňské náčiní potřebné ku výrobě svátečního pečiva. Děti se naopak mohou těšit na velké množství hraček. Zajímavostí výstavy pak budou originální předměty, které byly do muzea předány s poznámkou majitele, že se jednalo o vánoční dárek. Výstava také připomeneme skutečnost, že ne všechny dárky pod stromkem jsou ty vysněné. Nebudou proto chybět ukázky oblečení, ale také třeba oblíbený dárek babiček vnučkám – svatební výbava. Závěr výstavy nabídne dětským návštěvníkům dobové hry. Každý den na výstavě najde jedno dítě malé překvapení v adventním kalendáři. A pozor – polibek pod jmelím zaručí štěstí po celý následující rok 2020.

Muzejníci myslí i na děti, které mají v životě méně štěstí. V rámci charitativní akce Krabice od bot (https://www.krabiceodbot.cz) je v muzeu možno odevzdat krabici od bot naplněnou dárky pro neznámé dítě (označení věk a pohlaví na hrabici je nutností).

Vernisáž výstavy se uskuteční první adventní neděli 1. 12. 2019 ve 14 hod., zazpívají Klíčenky ze Slatiňan.

Školní skupiny může výstavou provést muzejní pedagog. Pokud máte o komentovanou prohlídku zájem, nahlaste prosím Vaši skupinu předem, abychom s Vámi počítali. Tel.: 465 461 952, mail: pokladna@muzeum-myto.cz