Sto let skautingu ve Vysokém Mýtě

Skaut ve Vysokém Mýtě slaví 100 let

„Vysokomýtští junáci a skauti chodívali vždy ukázněně a tím si získávali přízeň obyvatelstva.“ (motto výstavy převzaté z kroniky skautů)

Vybavení skautských kluboven i tábornický mobiliář se na měsíc přesunou do Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Tímto způsobem si muzeum společně se zástupci organizace JUNÁK – český skaut, středisko Vysoké Mýto připomene 100 let od založení skautského oddílu v našem městě. Bohatou studnici materiálů pro výstavu představoval archiv organizace a předměty v soukromých sbírkách bývalých i současných skautů. Kurátorka výstavy vyhledala pamětníky a získala řadu osobních vzpomínek. Ty navazují na starší záznamy z devadesátých let minulého století. Návštěvníci výstavy si díky tomu připomenou milníky skautského hnutí ve Vysokém Mýtě a uvidí předměty, kterých se dotýkali velcí skautští činovníci. Znovu také ožijí tváře ze starých fotografií a osobnosti vzpomínané staršími generacemi dodnes – Karel a Marie Lejslovi, Karel a Helena Finkovi, Václav Tichý. Vzpomínka bude patřit i Františku Frischmannovi - skautovi z vysokomýtské židovské rodiny, který nalezl smrt v Osvětimi nebo Františku Hořavkovi – neúnavnému organizátorovi zábavy na schůzkách a táborech, který měl štěstí a z koncentračního tábora se vrátil.

„Na skauting existují mnohé vzpomínky, často romantické, sentimentální, nejčastěji veselé. Pro mne je skauting otázkou života a smrti, ať to zní sebepatetičtěji, bez skautské výchovy bych byl koncentrák nepřežil.“

(Jiří Franěk, bratr Františka Frischmanna, vzpomíná na osobní vztah ke skautingu)

Skaut představuje organizaci, která za sto let své historie poznala mnohé – válku, zabavení majetku, omezení a zákaz činnosti v době vlády komunistického režimu i nelehký návrat k životu po sametové revoluci.  V letošním roce si sto let od své činnosti připomíná mnoho oddílů v naší republice. Skautské hnutí představuje stále živou organizaci, jež má co říci i dnešním dětem. Stejně jako v minulosti skaut vede své svěřence k samostatnosti, čestnému jednání a lásce k přírodě. O tom děti z oddílu přesvědčí návštěvníky výstavy každou středu od 17.00 do 18. 00, kdy si připraví program s ukázkami ze své bohaté činnosti.

Výstava otevřena denně mimo pondělí až do 17. listopadu 2019

(Soňa Krátká – kurátorka výstavy, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)