Svět mechanických hraček

Den po letním slunovratu se otevře v muzeu prázdninová výstava pro celé rodiny. Představí se na ní historické mechanické hračky z 20. a 30. let minulého století ze sbírky velvarského Muzea technických hraček.

Výstava zavede do světa nejrůznější typů kovových a dřevěných stavebnic, dětských her, plechových mechanických hraček a loutkových kočárků, především československé a německé výroby. Vedle technických hraček pro kluky a tatínky poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem nebudou chybět ani hračky určené malým hospodyňkám, které jistě potěší také maminky – jako jsou panenky, kočárky, pokojíčky, nádobíčko, obchůdky, šicí strojky a jiné. Většina těchto hraček je i dnes stále funkční, jako například koupelnička s porcelánovými panenkami opatřená nádržkami na vodu nebo plechový sporáček na lihový kahánek.

Představené exponáty dokumentují velmi kvalitní dobovou produkci hraček tehdy známých československých firem, které obstály i v silné konkurenci světově proslulých výrobců MÄRKLIN a BING. Mezi vystavenými exponáty je zastoupena první kovová stavebnice vyrobená v Československu pod názvem INVENTOR – předchůdce legendární stavebnice MERKUR – nebo dnes téměř neznámé stavebnice EDISON, ARCHIMEDES a VAŠEK, dětské modely parních strojů, plechových automobilů, lodí, letadel, vláčků i tramvají. Za pozornost stojí také soubor československých parních strojů LASTRA, funkční lokomobily na parní pohon, pohyblivé tancující postavičky na klíček od německé firmy SCHUCO, žertovné mechanické hračky LEHMANN nebo dětské promítačky s kolekcí obrázkových pohádek. Expozici doplňují vojenské hračky vyrobené v Československu, Německu, Francii a USA, jako jsou tanky, bitevní lodě, ponorky, válečná letadla, polní děla, protiletadlová obrana, vojáčci a jiná vojenská technika. Mezi unikáty bezesporu patří první pryžové hračky, které byly v předválečném Československu spojené s proslulou značkou zlínských obuvnických závodů BAŤA, největšího světového výrobce nerozbitných gumových hraček. Zvláště hodnotná je největší sbírka „nezranitelné armády“ gumových vojáčků u nás.

Návštěvníkům výstavy se tak otevírá velký svět technických a mechanických hraček, které zaplnily výlohy hračkářských obchodů před více než osmdesáti lety.