V zimním hávu a Smutkův betlém

Krásy zimy ve Vysokém Mýtě a okolí prostřednictvím uměleckých pláten i okem zkušených fotografů představí nová výstava s názvem V zimním hávu.

Ve výstavních prostorách muzea se návštěvník seznámí s výběrem uměleckých děl zachycujících Vysoké Mýto i další části regionu v období zimy. Svojí atmosférou jistě na každého zapůsobí obrazy Vysokého Mýta pod sněhovou pokrývkou od známých malířů, jako byli Jan Juška, Josef Kubizňák či Václav Prágr. Malby pak doplní velkoformátové fotografie, které vznikaly v průběhu desetiletí a mimo atmosféry města zaznamenaly i jeho postupný urbanistický vývoj. Aby byla zimní atmosféra dokonalá, bude vzpomenuto na zimní radovánky prostřednictvím historického sportovního náčiní i teplého oblečení našich pradědů a prababiček.

Smutkův betlém zpřístupněn

Po několika letech bude v prosinci (od 12. – 31. 12.) dočasně zpřístupněn veřejnosti Smutkův betlém.

Betlém impozantních rozměrů 450 x 130 x 140 cm je dílem rodiny vysokomýtského jircháře Smutka. Vznikl v 1. polovině 19. století technikou tzv. kašírování (lepení a tvarování z papírových kousků). V roce 1914 proběhla jeho oprava, pro kterou byly mimo jiné použity kulisy z loutkového divadla. Do vysokomýtského muzea byl získán v roce 1965. Vedle 27 postav zde mimo jiné najdeme 61 ovcí, 4 velbloudy a 1 psa.