Vysoké Mýto světové

Nová expozice v prvním patře rodného domu A. V. Šembery provede návštěvníky historií Vysokého Mýta od jeho založení až po bouřlivé události 20. století. Expozice zároveň poněkud směle a sebevědomě zasazuje město Vysoké Mýto do světových dějin.

Její autoři tak učinili zcela záměrně s cílem vyzdvihnout Vysoké Mýto nejen jako jedno z věnných měst českých královen, ale též jako město, které mělo kulturní, společenské, hospodářské, politické a vojenské styky s celým světem.

O vstupní entrée do expozice se postará 4 minutový videomapping promítaný na historickou výstavní vitrínu z počátků muzea. Pak se již bude zájemcům odvíjet příběh města pomocí historických fotografií, plánů, modelů i celé řady trojrozměrných předmětů. Mezi vystavenými exponáty tak nebude chybět legendární soška sokolníka ze 14. století nalezená při stavbě poštovní budovy či zlatý gotický kalich z vybavení chrámu sv. Vavřince. Mladší dějiny města budou například reprezentovat předměty vysokomýtské národní gardy z roku 1848 či různými artefakty místních spolků, živnostníků i průmyslových podniků. Vysokomýtský Slavín pak představí významné vysokomýtské rodáky v čele s A. V. Šemberou. Ústředním bodem každé expoziční části jsou zvlášť vybrané předměty a informace, které přináší doklad o tom, že svět mnohdy zasáhl do dějin malého města a malé město zase někdy zasáhlo do dějin jiných států.

Expozice byla otevřena při příležitosti oslav 150 výročí muzea 7. 10. 2021.

Expozice Vysoké Mýto světové vznikla s finanční podporou Ministerstva kultury ČR