Výstava Architekt a památkář František Schmoranz st. a rod Schmoranzů ze Slatiňan

Tento významný český architekt 19. století stál nejen u rekonstrukcí některých místních historických pamětihodností, ale realizoval se zde i jako autor novostaveb. Jako památkový konzervátor bývalého Chrudimského kraje působil nejenom ve Vysokém Mýtě, ale v celých východních Čechách. Mnohá města našeho regionu tak nesou jeho rukopis dodnes a připomínají ho tu četné stavby nejen církevního, obytného, úředního a školního charakteru, ale též nemocnice, nebo městské brány.

Výstavu, jejíž textovou část zapůjčilo Regionální muzeum v Chrudimi, doplní množství trojrozměrných předmětů ze sbírek vysokomýtského muzea i ze sbírek dalších institucí. Důraz bude kladen na Schmoranzovo vysokomýtské působení, ale představeno bude i jeho dílo z obecného hlediska. Výstava navíc mapuje i činnost dalších členů jeho uměnímilovného rodu.