XV. ročník festivalu OKOLO SVĚTA

Informace:

Termín: 26. – 30. 11. 2018

 

pondělí 26. 11. 2018 od 18 hod.

Robin Böhnisch

IZRAEL

Návrat do Izraele a jeho hlavního města Jeruzaléma je vždy malým svátkem. Návštěva Svaté země je nezapomenutelným zážitkem. Město míru nevyjímaje. Letnímu horku, zimnímu chladu, nekonečným kolonám, zájezdům poutníků, vlezlým překupníkům a kavárníkům, i tomu zvláštnímu napětí ve vzduchu navzdory. Izrael působí na mysl jako droga. A je jedno, kde jste se stali závislými. Zda to bylo během vlahého večera v Getsemanské zahradě, na střešní terase hotelu Mamilla u sklenice golanského vína obklopeni horskou přírodou, nebo u stánku s falafelem na stojáka v kterémkoli městečku od severu na jih. Kéž by šel kus té atmosféry zabalit a vzít domů a pohled na Svatou zemi vtištěný do paměti se nikdy nerozpil...

 

úterý 27. 11. 2018 od 18 hod.

Vladimír Lemberk

MAURÍCIUS – HLEDÁNÍ BLBOUNŮ

Nádherný ostrov v Indickém oceánu oplývá fantastickými vyhaslými sopkami s neskutečně špičatými kužely, přímo „katalogovými“ bílými plážemi, které patří k nejkrásnějším na světě, chutná po výborném třtinovém rumu a voní vanilkou. Mauricius prozkoumáme na skládacích kolech a díky tomuto dopravnímu prostředku se dostaneme do míst, kam se obvykle nejezdí, a poznáme také nesmírně pohostinné a milé obyvatelstvo. Byla tato pseudokryptozoologická expedice úspěšná a našla blbouny nejapné? Jak poznat Mauricius netradičně a nízkonákladově?

 

středa 28. 11. 2018 od 18 hod.

Martin Šmíd

ISLANDSKÉ STŘÍPKY

Přeběh Islandu z nejsevernějšího bodu na nejjižnější za 9 dní aneb redukční dieta po islandsku. 

Martin Šmíd si ke své cestě poznamenal: "Vybíhám! Čeká mě cesta přes celý Island a strašně moc se s tím chci poprat. Spím volně v přírodě na místech tak krásných, až se dech tají, piji vodu přímo z čistých potůčků a zase běžím. Dál a dál! Propadám se do zvláštního transu objevitele a dobyvatele zároveň. Nekonečné pláně Islandu mě pohlcují a já se na kratičký čas stávám jeho niternou součástí."

 

čtvrtek 29. 11. 2018 od 18 hod.

Jakub Frank

NEPÁL

Jaké je cestovat bez peněz? Jaké je slyšet nejkrásnější ticho hor? Jak vypadá Nepálská Highway? Jaké je zakusit tvrdý život místních lidí? Odpověď na tyto i další otázky dostanete od Jakuba Franka, který procestoval Nepál.

 

pátek 30. 11. 2018 od 18 hod.

Omlouváme se návštěvníkům, ale tento večer proběhne „pouze“ promítání filmu, pan režisér Svatoš se musel v důsledku pracovních povinností omluvit.

Promítání filmu

ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ

Zapomenutý příběh dokumentárních průkopníků, Martina a Osy Johnsonových, z doby kdy  filmování v Africe bylo nebezpečnější než lvy či malárie...

Celovečerní distribuční debut režiséra Jana Svatoše, jemuž předcházelo téměř 10 let příprav, rešerší a pátrání ve filmových archivech, včetně knihovny Kongresu ve Washingtonu. Film vůbec poprvé prezentuje unikátní archivní záběry z Afriky pořízené ve 20. – 30. letech minulého století.

Dokument odkrývá zcela zapomenutý příběh filmových průkopníků, manželů Martina a Osy Johnsonových. Ten podává svědectví o zrození filmové divočiny a o mizení jejího předobrazu.

Vstupné na jednotlivé přednášky: jednotná cena 30,- Kč

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA