XVI. ročník cestovatelského festivalu OKOLO SVĚTA

Pondělí 25. 11. 2019

CESTA DO PRAVĚKU

Jiří Junek: Putování za sopečným sklem
Vyprávění o expedici Monoxylon III, která se uskutečnila na přelomu května a června letošního roku. Její účastníci se vydali na replice neolitického člunu z pevninského Řecka až na Krétu. Na své plavbě překonali jen pomocí pádlování úctyhodných 418 km a svým výkonem posunuli poznání o námořní plavbě v mladší době kamenné.

Petr Zítka: Jako v neolitu - ukázky štípání kamene
Pazourek či obsidián, to jsou nejznámější kameny používané pravěkými lidmi pro výrobu mnoha nástrojů. Petr Zítka nám ukáže, jak se takový kámen štípe, aby z něho vznikl funkční hrot šípu nebo čepel nože.

Úterý 26. 11.

Jiří Sladký: ÍRÁNSKÉ NEŘESTI, aneb Írán, jak ho možná neznáte
Jak se žije v Íránu. Neobvyklý a humornou formou podávaný pohled za oponu země větší než celá střední Evropa nabízí autor dvou knih o současném Íránu, přírodovědec a cestovatel RNDr. Jiří Sladký. Záběr na všední život 75milionové, prudce se rozvíjející země – jak se baví mladí a jak starší, co smějí anebo nesmějí ženy a co muži. Jak by se měl a naopak neměl chovat návštěvník z ciziny. Máme se v Íránu bát? Jak se kouří opium? Tajné a nejtajnější zákulisí života v  Íránu. Zaostřeno na tamní zábavu – čaj, vodní dýmky a opium. Zatímco alkohol je tabu, opium, ale také čaj a pikniky s vodními dýmkami patří k tradiční íránské "zábavné" gastronomii. Pojďme se podívat na všední život, na to, co běžný návštěvník nezahlédne.

Středa 27. 11.

Tomáš Grim: Poslední opravdová divočina: SEDMÝ KONTINENT
Antarktida, Falklandy, Jižní Georgie, Jižní Shetlandy a návdavkem kousek Ohňové země. Na ledový kontinent vstoupilo v celé historii o řádu méně lidí, než jich každoročně navštíví Prahu, a podstatně méně, než jich brouzdá různými kouty „divočiny“ jinde po světě. Antarktida je díky mezinárodním úmluvám a přísné kontrole návštěvnosti skutečně posledním velkým kusem divočiny na Zemi.

Čtvrtek 28. 11.

Kuba Frank: Povídání o ráji – SRÍ LANKA
Jak se žije v ráji? Srí Lanka nabízí všechno - oceán, džungli, čajové plantáže, vlny na surf, čerstvé tropické ovoce, úžasnou kuchyni a úžasné příjemné lidi. Zajímá vás, kolik čaje nasbírá průměrná Srí Lančanka za den? Jak se chytají vlny a ryby na oceánu? Jaké to je potkat divokého slona v noci? Co všechno člověk uslyší a ochutná? Přednáška, která odpoví na všechny uvedené otázky je zároveň sondou do života místních, jejich kultury i tradic.

Pátek 29.11.

AUSTRALSKÝ VEČER

Jiří Junek: Čtyři měsíce v Austrálii
Nejdříve se podíváme do největšího australského města Sydney a jeho okolí. Dozvíme se, jak se zde žije, cestuje, pracuje i studuje. Navštívíme slavné pláže i nedaleké Blue Mountains. V druhé části přednášky procestujeme jihovýchod Austrálie od Sydney přes Melbourne až po slavnou Great Ocean Road. Navštívíme Snowy Mountains s nejvyšší horou Austrálie Mt. Kosciuszko, legendární Zlatá pole i hlavní město Canberru.

Australské písně a balady: Hraje skupina Aussie

„Such is life“ – australští bandité a desperáti
Tak jako Amerika měla v 19. století svoje pistolníky, desperáty a bandity, měla je i Austrálie. Tam se jim však říkalo bushrangers a v mnohém se od svých amerických protějšků odlišovali. Dost často měli blíže k lidovým hrdinům a u velké části obyvatel budili značné sympatie. V přednášce navštívíme místa spjatá s takovými jmény, jako byl Kapitán Thunderbolt či Ben Hall. Skončíme u legendy všech legend Neda Kellyho a zjistíme, kolik pravdivého je na jeho slavné větě: Such is life – Takový je život.

Začátky přednášek vždy v 18:00 hodin, přednášková místnost muzea

SOBOTA 30. 11. v 15:00 hodin

KLUB MLADÝCH CESTOVATELŮ

Jakub Diblík: SRDEČNÁ KEŇA
Hledání kvalitní kávy a čaje na Keňských plantážích doplněné poznáváním odlišné kultury, kde nesmělo chybět ani setkání s exotickou zvěří nebo návštěva pobřeží Indického oceánu.

Jan Dejdar: ZÁPADNÍ AFRIKOU Z MAROKA DO DAKARU
Zajímavá cesta z Maroka napříč Saharou, přes nejdelší minové pole na světě, přes dvě divoké nespoutané země, kolem písečných dun i vln oceánu až do nejmenšího afrického státu - Gambie.

Jeroným Stříteský, Marek Doseděl, Šimon Doseděl, Tomáš Potštejnský: DIVOKÝ KYRGYZSTÁN A KAZACHSTÁN
Povídání o vzdáleném a turisticky neznámém Kyrgyzstánu a jihu Kazachstánu plném drsné panenské přírody, nádherných hor, zelených luk, ale i pouští a tyrkysového nebe.

Promítání filmu EXPEDICE MONOXYLON III
40 minut trvající dokument o cestě na replice neolitického člunu z pevninského Řecka až na Krétu a všech dobrodružstvích s tím spojených.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Vstupné na jednotlivé dny vždy 30,- Kč.