XVIII. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto

Festival je věnovaný vynikajícímu automobilovému designérovi a karosáři, vysokomýtskému rodákovi Josefu Sodomkovi, který svojí invencí, originalitou a smyslem pro eleganci učinil ze značky Carrosserie Sodomka vlajkovou loď československého karosářství 30. a 40. let 20. století.

Nosným tématem každoročních setkávání je automobilismus a srazy autoveteránů s karoserií Sodomka. Druhým stěžejním prvkem je přehlídka hudebních interpretů zaměřených svojí produkcí na swingovou a jazzovou hudbu. Festivalem prolínají řady doplňkových akcí jako např. jízdy cykloveteránů, přehlídky četnických historických spolků, módní přehlídky dobového oblečení, hašení dobovými stříkačkami a další.

Protože letos slavíme 125 let od založení hasičské firmy Stratílek, bude součástí také velká výstava hasičské techniky.

Neděle 2. 6. v 17:00

Slavnostní výkop. Footballový match na zahájení festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto.

Úterý 4. 6. v 18.00

Muzeum Českého karosářství

Koncert k poctě Josefa Sodomky. Matěj Rak a Štěpán Rak: S vůní sena a benzínu

Středa 5. 6. ve 21.00

Kavárna Bonviván

Vysoké Mýto v němém filmu. Venkovní promítání němého filmu za klavírního doprovodu Ivy Vrátilové

Čtvrtek 6. 6. v 19.00

Plovárna Vysoké Mýto

Koncert na plovárně. Koncert vysokomýtského Little Bandu pod širým nebem a na netradičním místě

Pátek 7. 6. v 18.00

Vysokomýtský hřbitov

Položení kytice na hrob Josefa Sodomky ml. v den 120. výročí jeho narození

Sobota 8. 6., 9.00 – 18.00

Náměstí Přemysla Otakara II.

Sraz automobilů s karosérií Sodomka (9:00 – 11:00)

Sraz historických automobilů Jawa (9:00 – 12:30)

Výstava historických hasicích stříkaček Stratílek (9:00 – 16:00)

Výstava historických štábních automobilů české a československé armády (9:00 – 16:00)

Vyhlídkové jízdy historickým autobusem RTO (10:00 – 16:00)

Módní přehlídka kloboukového studia Dantes I. část (9:40 – 10:00)

Četnická pátrací stanice v akci (10:00 – 10:15)

Módní přehlídka kloboukového studia Dantes II. část (10:20 – 10:40)

Komentovaná přehlídka vozů Sodomka a Jawa (10:45 – 11:00)

Oficiální start jízdy „Populárem za vínem a do Mullhouse“ (11:00)

Vystoupení Stanley´s Dixie Street Band  (11:10 – 12:15)

Četnická pátrací stanice v akci (12:30 – 12:50)

Jízda elegance a závody historických plášťových kol (13:00 – 14:00)

Hooříí! (14:00 – 16:00)

Komentovaná přehlídka historických typů hasicích stříkaček

Hašení džbery v lidském řetězu

Hasičský souboj 1 – berlovka versus ruční hasicí přístroj

Hasičský souboj 2 – ruční stříkačka versus motorová

Ukázka nejmodernější hasičské techniky

Soutěž mladých hasičů

Šeucouská kapela

Společné nastartování všech motorových stříkaček

Vystoupení orchestru Banda di Feste bigband konzervatoř Pardubice (16:30 – 17:30)

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA, uvedené časy jsou orientační

A co letos na Sodomkově Mýtě uvidíte?

Historické automobily s karosérií Sodomka - do Vysokého Mýta jich zamíří necelé dvě desítky. Vedle stálic tradičního setkání veteránů se štítkem vysokomýtské karosárny (letos již 29. setkání) se nově představí Praga Super Piccolo z roku 1934. (automobily budou vystaveny od 9.00 do 11.00)

Automobily značky Jawa - Letos si připomínáme 90 let od výroby prvního automobilu Jawa. Toto výročí nám připomene Jawa klub, který ve Vysokém Mýtě zorganizoval svůj sraz. Na plochu náměstí přistaví 15 vozů, což je na značku Jawa obdivuhodné číslo. Navíc se zde objeví několik typů, které se veřejnosti běžně nepředstavují. (automobily budou vystaveny od 9.00 do 12.30)

Štábní vozy československé armády – tradiční venkovní výstava představí průřez historií velitelských vozů československé armády. (automobily budou vystaveny od 9.00 do 16.00)

Historické stříkačky Stratílek – každých pět let si na Sodomkově Vysokém Mýtě připomínáme i druhou slavnou vysokomýtskou firmu: továrnu na výrobu hasičských stříkaček Stratílek. Při letošním půlkulatém výročí (125 let od založení), se tak na naše náměstí sjedou sbory dobrovolných hasičů z celé republiky, aby se pochlubily dochovanou historickou technikou s označením Stratílek Vysoké Mýto. Celkem by se mělo jednat o cca 60 kusů historické techniky. (hasičská technika vystavena od 9.00 do 16.00)

Historické větroně – vysokomýtské muzeum v červnu dovrší mnohaletý projekt vydávání ediční řady Sodomka. Poslední díl se věnuje netradiční výrobě bezmotorových letadel. Ta probíhala u Sodomků v poměrně krátkém časovém období let 1935 – 1939, ale o to více je její historie zajímavější a pestřejší. V rámci uvedení knihy na trh budou na náměstí vystaveny repliky dvou historických letadel – kluzáku Hol's der Teufel a větroně Grunau Baby II. (vystaveny od 9.00 do 16.00)

Velocipedy – i letos se návštěvníci mohou těšit na tradiční sraz a závody historických plášťových kol. Přesný počet účastníků je poněkud záhadou, neboť týden před naší akcí probíhá v Ostravě Mistrovství světa historických kol a tak uvidíme, jak se na závodnících projeví únava.

3x autobus a 3x jinak – co by to bylo za Sodomkovo Vysoké Mýto, kdyby se na něm neobjevil alespoň jeden autobus. Ani XVIII. ročník v tomto ohledu nezklame. Vedle tradičních jízd ertéóčkem se na náměstí představí tři autobusy: Karosa LC 735, kterou nedávno získala vysokomýtská firma Tvarmetal, dále Karosa B 961 sloužící jako kavárna a nakonec autobus Iveco Crossway projektu Music Bus.