Novinky

Pověsti Vysokomýtska

Převyprávěla Soňa Krátká, ilustrace Veronika Balcarová

11 pověstí ze souboru Antonína Hlineckého v novém kabátku, převyprávěné do srozumitelné formy. Každá pověst je doplněna obrázkem k domalování. Vyprávění zahrnují obce v okolí města i Vysoké Mýto samotné a vybízí i k výletu po stopách pověstí.

Vydalo RMVM 2024, cena: 75,- Kč

Hrom do pedálu! K počátkům cyklistiky v Pardubickém kraji

Jiří Junek


​Katalog historických jízdních kol z muzeí Pardubického kraje. jako Čtenář se seznámí se stručnou historií nejstarších cyklistických klubů v Pardubickém kraji. Větší část publikace je pak obrazovým katalogem všech dochovaných vysokých kol ze všech muzeí Pardubického kraje.

Vydalo RMVM 2023, 120 stran, cena 320 Kč.

Vysokomýtští urozenci. Šlechtické a erbovní rody ve Vysokém Mýtě

Vojtěch Barcal, Lucie Barcalová


Se šlechtickými rody se nejčastěji setkáváme na hradech, zámcích a vrchnostenských městech náležejících k jejich panstvím. Stopy šlechticů ale nalézáme i v městech královských, kde často vlastnili různý nemovitý majetek, včetně měšťanských domů. Ovšem nejen šlechtici se honosili erbem – za určitých podmínek jej mohli získat i měšťané patřící k elitním vrstvám městské společnosti. Královské věnné město Vysoké Mýto v tomto směru nebylo výjimkou. O tom nás přesvědčí kniha o 112 stranách, která představuje 33 šlechtických a erbovních rodin, jejichž působení je spojeno s naším městem. Publikace je opatřena bohatým obrazovým doprovodem – kromě fotografií sídel a hmotných pozůstatků po těchto rodinách nechybí ani rodové erby, které byly pro účely této knihy jednotně graficky zpracovány. Některé z těchto erbů byly při výzkumu znovuobjeveny a čtenáři je tak budou mít možnost spatřit vůbec poprvé.

Vydalo RMVM 2023, 112 stran, cena 199 Kč.

Městský chrám sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

Vydal: Ústav dějin umění Akademie věd, 2023, 480 stran, cena 650,- Kč

Městský chrám sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě patří k předním středověkým architektonickým památkám (nejen) východních Čech. Kostel byl budován patrně již od založení města ve 13. století a během následujících staletí prošel několika zásadními přestavbami. V závěru 18. století byl do jeho presbytáře druhotně instalován monumentální barokní oltář pocházející z klášterního kostela v Sedlci u Kutné Hory s obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla. V poslední třetině 19. a na počátku 20. století byl kostel městskou obcí nákladně rekonstruován podle návrhu Františka Schmoranze st. a Josefa Mockera a secesně vyzdoben Karlem V. Maškem a jeho studenty z pražské Uměleckoprůmyslové školy. Barvitý kaleidoskop sledující stavbu od jejích počátků až do 21. století zachytil kolektiv autorů tvořený předními specialisty na středověkou architekturu, movité památky, barokní malířství, církevní dějiny i dějiny péče o kulturní dědictví. Nedílnou součást studií tvoří také výpravná fotografická a archivní dokumentace. Bonusem pro čtenáře je pak stručný průvodce interiérem kostela v českém i anglickém jazyce.

Autoři textů: Helena Dáňová, Jana Oppeltová, Dalibor Prix, Věra Slavíková, Kristina Uhlíková, Štěpán Vácha

Fotografie

Duhový poklad z Loučné 

aneb sláva pstruhů vysokomýtských

Jiří Junek

Pstruzi a Vysoké Mýto jedno jsou. Je to symbióza a pouto. Pouto přetrvávající po staletí. Pouto, do kterého dává nahlédnout tato publikace.

Vydalo RMVM 2021, 151 stran, cena: 360,- Kč

150 let, 150 příběhů

Vysokomýtské muzeum a jeho sbírky v letech 1871 – 2021

Kolektiv autorů

Historie muzea a katalog vybraných 150 předmětů – jejich příběhy a barevné fotografie.

Vydalo RMVM 2021, 191 stran, cena: 450,- Kč