„Kameny zmizelých“ popraveným studentům

„Kameny zmizelých“ popraveným studentům

V pátek 6. 9. 2019 byly slavnostně odhaleny Kameny zmizelých dvěma studentům, kteří byli během nacistické okupace popraveni za odbojovou činnost v ilegální organizaci Mladá garda národního odboje. Dalších sedm kamenů ostatním popraveným studentům z této ilegální skupiny bude odhaleno 1. října v 17:00 v Chocni.

V pátek 6. 9. 2019 byly v rámci Gymjamu slavnostně položeny Kameny zmizelých, tzv. „Stolpersteiny“ dvěma studentům, kteří byli během nacistické okupace popraveni za odbojovou činnost v ilegální organizaci Mladá garda národního odboje. Tato skupina byla napojena na komunistický odboj a sdružovala především studenty a absolventy vysokomýtského gymnázia.

Jejich úkolem bylo získávat pro odboj nové členy, distribuovat Rudé právo a rozšiřovat protinacistické tiskoviny (např. leták vyzývající zemědělce k sabotážím dodávek potravin pro německou armádu). Kámen Jiřího Svobody se nachází v ulici A. V. Šembery před číslem 128, kámen Miloslava Svobody je umístěný před domem číslo 73 v ulici kpt. Poplera.

Dalších sedm kamenů ostatním popraveným studentům z této ilegální skupiny bude odhaleno 1. října v 17:00 v Chocni.

Reportáže z odhalení:

https://www.youtube.com/watch?v=rz0j9j5XFa0

https://orlicky.denik.cz/zpravy_region/stolpersteiny-pripominaji-popravene-studenty-20190910.html