Vymetání kostlivců

Seminář pro muzejníky pracující se sbírkami zaměřený na práci s obtížně zařaditelnými, či dosud nepřesně katalogizovanými sbírkovými fondy. 28. 2. 2020 od 10 hodin

Během této akce bude uzavřena výstava „Tužme se v Mejtě, 150 a jeden rok Sokola ve Vysokém Mýtě“. Všem návštěvníkům se omlouváme!

Jedná se o první pracovní setkání, ze kterého může vzejít tradice. Protože (jak známo) „více hlav více ví“, si v rámci tohoto setkání vyměníme zkušenosti a podělíme se o úspěchy i neúspěchy, kterým čelíme při katalogizaci sbírkových předmětů.

Každý má možnost připravit si konkrétní příklady, které se jeví býti jako komplikované co do katalogizace a předložit je k řešení.

Iniciátorka setkání Soňa Krátká se na úvod sama podělí popisem procesu doplňování evidenčních údajů u předmětů, na jehož konci bylo ve dvou případech například zjištění úplně jiného účelu použití a tudíž přeřazení do jiné podsbírky.

Program:

- Úderem desáté hodiny Vás přivítá ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Mgr. Jiří Junek
- Mgr. Barbora Horáková si připravila příspěvek s názvem Katalogizace a prezentace knižních sbírek (cca 15 minut).
- Mgr Pavla Laštůvková Vás bude informovat o pravidlech církevní ikonografie (cca 15 minut).
- Soňa Krátká provede praktickou ukázku vexilologického názvosloví (cca 10 minut).
- Dále Vás seznámíme s nabídkou jednoho zajímavého internetového obchodu.
- Poté už budou následovat praktické ukázky sbírkových předmětů, které si v minulosti nesly špatnou nebo nepřesnou popisovou informaci (jedná se o předměty uložené ve sbírce Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě). Připraveny mám následující sbírkové předměty: čajové ubrusy, instruktážní šátky, opasek s karneoly, přeslice..
- Předpokládáme, že následovat bude diskuse a ukázky obtížně určitelných sbírkových předmětů z fondů Vašich domovských institucí.
Připraveno bude samozřejmě drobné občerstvení a vlídné přijetí.